U 26 Hercules II

Kocioł Viadrus U26 Hercules II jest następcą znanego kotła U22. Przystosowany jest do spalania paliw stałych takich jak węgiel, koks i eko-groszek.

Do podstawowych zalet zaliczyć można:

  1. Budowę wymiennika wykonanego z żeliwa dzięki czemu producent jest w stanie zagwarantować jego dziesięcioletnią niezawodność.
  2. Znaczny przekrój mocy kotła podyktowany ilością członów, zawarty w zakresie od 15kW poprzez 22,5kW, 30kW, 37,5kW, 43,5kW, 50kW, 56kW, aż do 60kW.
  3. Możliwość zakupu kotła w wersji podstawowej z mechanicznym regulatorem ciągu lub za dopłatą ze sterownikiem elektronicznym i wentylatorem nadmuchowym.
  4. Możliwość stosunkowo szybkiego montażu kotła nawet w niedużych kotłowniach i jego łatwej obsługi oraz konserwacji.
  5. Wysoką sprawność kotła.

Kocioł może być przeznaczony do wykonania kotłowni zarówno w budynkach jednorodzinnych jak i małych obiektach użyteczności publicznej. Doskonale spisuje się zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania działających w sposób grawitacyjny jak i tych z obiegiem wymuszonym.

Kocioł Viadrus U26 Hercules II

46 myśli nt. „U 26 Hercules II

  1. mam ciągłe problemy z tym piecem
    nie dość że z przy dokładaniu paliwa się dymi…
    to jeszcze co 2, 3 dni muszę go czyścić-palę węglem „orzech”z Jankowic
    z serwisem kontakt jest żaden…

  2. Ma Pan typowe objawy jakie wystepują przy zbyt słabym ciagu kominowym.

    Częste czyszczenie (jego konieczność) to objaw złego opału lub palenia w zbyt niskich temperaturach.

    Aby można było zaproponować jakieś rozwiązanie prosze podać:
    1. Przekrój komina (lub wynik pomiaru ciągu kominowego jaki firma montażowa wpisała do karty gwarancyjnej).
    2. W jakich temperaturach kocioł pracuje.

    Redakcja

  3. PROBLEM Z HERCULESEM II -Piec pracuje w temp. 60 stopni, komin ma przekrój 16X21, pomiar ciągu komina spalinowego 1,7 m/s, wentylacyjnego 1,9 m/s(wysokosc komina 8m). palę węglem orzech z Jankowic.
    Problem jest przy załadunku paliwa do pieca- dymi się strasznie.(dolne drzwiczki przy załadunku są oczywiście zamknięte-szyber komina otwarty)

  4. Niestety ciągle wszystko wskazuje na zbyt słaby ciąg kominowy. Jakiej mocy jest ten kocioł ?

  5. Dla kotła 30 kW zalecany minimalny przekrój komina to 20×20 (lub 400 cm2). Pomiar ciągu miernikiem typu: Mikromanometr EMA-160 (wynik w mpa) prawdopodobnie potwierdzi te przypuszczenia. Pozostaje konsultacja z kominiarzem.

  6. 1. Czy do kotła Hercules II 22,5 kW można zastosować komin o średnicy 15cm przy wysokości 8m? Czy taka średnica jest niedopuszczalna, czy ewentualnie zwiększyć wysokość komina? W kotle będzie palone drewnem.
    2. Jak wygląda właściwa instalacja kotła żeby gwarancja była ważna. Może to zrobić każda firma instalacyjna która zrobi pomiar i podbije kartę czy tylko partner Klimosza/Viadrusa może instalować?

  7. Zamontować kocioł może każda firma, byle zgodnie z polskim prawem i zasadami sztuki, ale odbioru (pierwszego uruchomienia) dokonać musi autoryzowany serwis Klimosza.
    Średnica komina chyba za mała – warto dopytać instalatora.
    Pozdrawiam

  8. witam ja mam takie pytanie czy U 26 Hercules II 15kw jest kotłem z dolnym czy z górnym spalaniem i jaki powinien mieć przekrój komina

  9. Znajomy posiadający taki kociołek rozpala tradycyjnie na ruszcie, a po uzyskaniu odpowiedniej temperatury zasypuje komorę opałem. Myślę jednak, że warto by było spróbować od góry. W najgorszym przypadku ogień wygaśnie.

  10. Mam problem z ustawieniem parametrów kotła Herkules II U26: czas i przerwa przedmuchu, zakres pracy ciągłej, moc dmuchawy – jakie sa optymalne wartości – najbardziej oszczedne dla opalania weglem lub mułem

  11. W zasadzie na kotły zasypowe żeliwne nie obowiązuje rozruch serwisowy. Byle jest pieczątka instalatora.

  12. Witam,posiadam VIADRUSA HERCULES U 26o mocy 30 kw. Mam podobny problem jak Pan powyżej: przy załadunku bardzo kopci a przy włączonej dmuchawie dla paliwa drewnianego wogóle sie nie sprawdza gdyz wydmuchuje wszystko na zawnatrz. Czy nadmuch stosuje sie tylko dla opału weglem lub koksem?

  13. Zgadza się, nadmuch przy paleniu drewnem w U26 i U22 jest zbędny (szybsze wypalenie drewna).

  14. Zasadniczo kotły wiadrus wymagają przy załadunku sporego ciągu kominowego a wynika to z ich konstrukcji – wylot spalin znajduje się z przodu nad górną krawędzią drzwiczek zasypowych.
    Generalnie jest to konstrukcja typowego pieca koksowego ale przy odpowiedniej technice podawania innych paliw także można nimi palić.

  15. Palenie samym węglem jest oczywiście , jednakże węgle koksujące wymagają sporo cierpliwości. Obecnie posiadam U22 o mocy 29kW z mechanicznym miarownikiem ciągu a wykorzystywanym paliwem jest węgiel oraz miał nieklasyfikowany. Węgiel przy naturalnym ciągu jest szczególnie wymagany do w miarę szybkiego rozpalenia kotła i wygrzania komina tak aby nabrał właściwego ciągu. Gdy już węgiel się rozpali a tym samym ciąg komina nabierze większych wartości wtedy można wybierać zimny popiół z popielnika , następnie następnie prostym prętem odpopielić palenisko nad rusztem. Można ponownie dołożyć łopatę lub dwie węgla i znowu rozpalić porządnie. Następnie przesuwamy łopatą rozpalony węgiel na tył paleniska – oczywiście pozostawiając warstwę żaru na całej powierzchni rusztu. Pozostawić kilka chwil do rozpalenia. Gdyby tylna pryzma była zbyt mała można do tyłu dorzucić łopatkę węgla pamiętając jednak, że dołożony węgiel trzeba rozpalić. Mając tak przygotowany piec możemy przystąpić do załadunku najlepiej zmoczonego miału. Miał sypiemy od przodu usypując ryzę i dbając o to aby nie zasypać nim płomieni na tylnej węglowej ryzie. Po załadowaniu do pełna pozostawiamy do rozpalenia na jakieś 10-20 minut. Gdy z tyłu paleniska będzie się już zaobserwować mocny ogień możemy przystąpić do przymykania (tłumienia kotła). Przymykamy szyber wylotu spalin jednak nie możemy doprowadzić do wydostawania się dymu do kotłowni. Następnie przymykamy dopływ powietrza tak aby obserwowane przez otwór powietrza wtórnego (wziernik w furtce zasypowej) płomienie się uspokoiły i tak aby piec utrzymywał zadaną temperaturę

  16. UWAGA – bardzo ważne:
    Podczas rozpalania pieca należy bardzo powoli otwierać furtkę zasypową , gdyż przy gwałtownym jej otwarciu może dojść do detonacyjnego zapalenia się nagromadzonych w komorze spalania gazów , które wydzielają się w początkowej fazie po dołożeniu węgla na gorący żar – tak zwana faza zgazowywania paliwa.

  17. Prośba do wszystkich – poszukuję naprawdę dobrego i trwałego pieca automatycznego na tanie paliwa stałe tzn. miały klasyfikowane, nieklasyfikowane ewentualnie mieszane z eko-groszkiem lub zwykłym węglem sortymentu orzech.

  18. posiadam kocioł u26 mocy 30kw przekroj komina 18×20 wysokosc 6m pale weglem drewnem odpadem z budowy mokrymi scinkami trocinami smieciami prucz foli i nic w tym kociołku sie nie wydymia nawet przy uchylonych dolnych drzwiczkach w czasie dokładania natomiast uwaga przy wsypywaniu trocin i drobnych odpadkow drewna na zar kociołek potrafi odetchnąc tak ze kotłownia jest czarna i nie wolno dopuki sie nie rozpali w zadnym razie uchylac drzwiczek zasypowych ani otwierac rewizji wpuszczajac tym powietrze co powoduje d e t o n a c j e

  19. Witam!A czy ktoś z Komentatorów pamięta polski kocioł żeliwny Camino KWD-3 ? Myśl techniczna(etniczna) z 1970r.? ? Czy ktoś w tym pali(ł)? Pozdrawiam wszystkich palaczy(c.o.).

  20. Mam też problem z tym piecem ,mam viadrus hercules u26.Nie utrzymuje ciepła,nie mogę pieca dogrzac do 60C.Ciągle muszę podkładać.Mam go już trzeci rok grzewczy.Nowy kupiony dobrze działał,a po lecie coś się stało.Nie wiem co zrobić z tym piecem.Proszę o rade,nie stać mnie na nowy piec.Dużo on mnie kosztował.

  21. Witam posiadam viadrus 23kw
    podlaczony do obiegu zamknietego przez wymiennik zalozony przez dobry serwis dodam ze stosunek pieca i wymiennika sa odpowiednie posiadam jeszcze ogrzewanie gazowy wiec tylko takie podlaczenie bylo mozliwe
    problem polega na tym ze przy otwartym kominie woda uzyskuje szybko 100st a przy zamknietym ledwo 30st niema mozliwosci ustawienia stalej temp np ok 70st pytanie brzmi czy zalozenie automatyki do tego pieca cos pomoze ?czy jest tu jakis inny problem prosze o porade lub komentarz

  22. Używam herkulesa u 22 od 5lat.
    Zamontowany w pierwszej fazie do komina o przewkroju 16×16 problemów nie było ale co dwa tygodnie kominiarz.
    Obecnie przeniosłem go do nowego budynku komin o przewkroj 25×25 żadnych problemów cały sezon bez kominiarza i czyszczenia. Palę wszystkim głównie drewno, miał,węgiel.Piec rewelacja!
    Po pięciu latach palenia w VIADRUSIE polecam go wszystkim.
    ekonomia i oszczędność.Waerunkim
    jest stałopalnoś minimalna temperatura spalania ale palimy cały czas.

  23. A czy przez nie przepadają kawałki węgla.(duże dziury w ruszcie herkulesa 26).
    Czy ten piec wytrzyma 10 godzin bez dokładania

  24. Witam serdecznie.Jestem posiadaczem pieca CAMINO KWD 3.
    Mam problem ponieważ nie moge rozgrzac grzejników ,są cały czas lekko ciepłe.Pompa działa prawidłowo,grzejniki odpowietrzyłem.Prosze o pomoc,pozdrawiam.

  25. Mam ten piec od 3 miesięcy. Pierwszy miesiąc był tragiczny, wszystkie w/w problemy w max. postaci. Piec zasmolony w stopniu nie dającym się wyczyścić ani mechanicznie ani chemoą ani paleniem drewnem.
    Przypadkiem dowiedziałem się że jest taki sposób palenie – od góry – i postanowiłem spróbować.
    ===REWELACJA===
    Po pierwszej próbie wszelka sadza i smoła z pieca zniknęła.
    Sądzę że również z komina, bo nie dymi do kotłowni. Popiół stał się biały (nie trzeba przegrzebywać co godzinę) W ogóle przy pełnym załadunku przez 24 godziny nie ma co robić przy piecu. A jak sie ociepliło to nawet 36 godzin – wystarczy co 2 dni złożyć ogień, a w drugim dniu dorzucić jakieś drzewska lub papierzyska. Lepsze wyniki – jeżeli chodzi o czystość kotła (sprawność=oszcędność)- uzyskuje się jednak przy wyższych temperaturach kotła, a wtedy w domu jestza gorąco. Dlatego planuję zabudować zawór mieszający, ale mam dylemat. Czy wystarczy zawór 3 drożny (co łączy się z obniżeniem również temeratury wody wracającej do kotła, czy w tym typie pieca lepiej dać 4-drożny w celu podwyższenia temperatury powrotnej (w sumie więcej przeróbek i większy koszt przedsiewzięcia). Pytanie to kieruję do admina ponieważ instrukcja nic na ten temat nie mówi

  26. mam viadrusa u 26 i po lecie nie chce sie w nim palic, przekrój komina 14na 27, co robić?

  27. Uzytkownik , który narzeka na kopcenie ma chyba rzeczywiście problem z kominem.Mam komin o średnicy 25×22 wys 11m , mogę podkładać przy otwartych drzwiach dolnych i śladu dymu.
    Grzejniki rozgrzewają się bardzo szybko.Mam piec wiadrus herkules II 30kw , bez pompki i nadmuchu , obieg grawitacyjny.
    Piec nie jest zakopcony , palę od trzech tygodni węglem i nie było potrzeby czyszczenia.

  28. My również mamy Viadrusa i oczywiście jak powiedział poprzednik w/w problemy występują w maxymalnym stopniu. Ale zainteresowałem się poradą użytkownika pagor – więc kieruje pytanie do bardziej zorientowanych, na czym polega PALENIE OD GÓRY?
    Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  29. Witam mam pytanie.Mam komin o przekroju 180cm. i wysokosc ok.6m. czy moge zamontowac piec Viadrus U26 Hercules II. prosze o odpowiec Pozdrawiam

  30. witam mam pytanie do uzytkownika PAKOR jaki opla stsujesz mial ,wegiel? w jakim domu metraz ,stary ,nowy ,docieplony ? jakiej mocy jest twoj piec czy jet spiety z zbiornikiem wody uzytkowej ? wiele pytan ale bede wdzieczny za odpowiedz

  31. i jesczejedno pytanie do uzytkownika Pakor caly twoj opis spalania dotyczy pieca Viadrus u 26 Herkules 2 ?

  32. Czy w piecach żeliwnych można stosować sadpal? Czy nie niszczy on pieca?

  33. Proszę o porade.Mam iadrusa U26 22,5kw Temperature mam ustawioną na 50 st.Czas przedmuchu co 20 minut po 10 sekund.Klapka od wentylatora przysłonięta do minimum.Dlaczego temperatura wzrasta do 80 stopni. Jest to duży kłopot

  34. proszę o radę, gdzie mogę kupić części zamienne do viadrus herkules u 26

  35. Jeśli piec ten ma stać w domu – np korytarz, albo w kotłowni gdzie wchodzi się od mieszkania, to musi mieć bardzo dobry ciąg kominowy bo dymi przy każdym otwarciu drzwiczek – taka konstrukcja. Przy przymknięciu za mocnym komina dymi przy prętach od klapki przy czopuchu – czad. To też konstrukcja choć tu dało się inaczej. Wysyłajcie 3 część gwarancji do nich bo inaczej mogą nie uznać reklamacji, a miarkownik ciągu na pewno się sp… przez dwa lata bo to dziadostwo jest.

  36. Mam herkulesa u26 pale w nim już 2 sezony jestem średnio zadowolony pale miałem wymieszanym z groszkiem może mi ktoś podpowiedzieć jak ustawić parametry na sterowniku

  37. hey, dom 140m2 ocieplony (70+70) podlogowka 60m2 + 7 grzejnikow.
    Zastanawiam sie nad Camino 15kW badz Viadrus 22,5kW. Co doradzacie ?

  38. Witam ,przymierzam sie do zakupu Viadrusa U26 moc 15kw. Dom drewniany dobrze ocieplony 100m2, komin 15×26 długi na 6 metrów. Ciąg będzie wystarczając ? . Opał głownie drewno. Pozdrawiam

  39. witam!
    Z tego co zauważyłem,dużo forumowiczów zadaje te same pytania a wystarczyło by przeczytać parę wypowiedzi wcześniej :)
    Tez mam Viadrusa u22 i bardzo jestem z niego zadowolony 17.5kw na 140 m2 i jest nie raz aż za ciepło.Komin fi 20,wysokości 7 mb,z gotowych elementów z wełnianym ociepleniem. Do viadrusa przekonał mnie kolega,u którego stoi stary viadrus od 31 lat. Pozdrawiam.

  40. Do tej pory miałem takie same problemy z piecem (mam VIADRUSA HERCULES U 26o mocy 30 kw.) Wiem że są one spowodowane niskim kominem. Pytanie moje:
    jaki komin postawić do takiego pieca przy założeniu że będzie montowany do ściany na zewnątrz budynku.
    Pozdrawiam.

  41. Po pierwsze piece żeliwne więc i Viadrus są małe gabarytowo jak na swoją moc wg stalowych. Powierzchnia grzejna wychodzi im poprzez użebrowanie, więc jak się trochę osadu zbierze, nawet po jednym dniu palenia – powierzchnia pieca się drastycznie zmniejsza i większość w komin leci bo piec nie odbiera ciepła. więc co dziennie p… z czyszczeniem. Piec ma tylko jeden i to poziomy kanał a potem to już w komin .. Szczotki do czyszczenia drogie, bo specjalne – owalne, a te dokupywane to takie dziadostwo, że … Dym w kanał dymny wlatuje przy drzwiczkach więc musi być bardzo duży ciąg kominowy, co bardzo wychładza piec i komin przy otwartych drzwiczkach. Ja mam duży ciąg ale i tak ciągle pełno dymu na sobie w kotłowni i całym domu bo to zawsze czuć. Dla jasności piece stalowe ciągną dym w kanał dymny od tyłu pieca, a przynajmniej są takie. mały ciąg i wszystko zaciąga.
    Ja więc szczerze odradzam ale rozeznać się dobrze jakie stalowe są aktualnie dobre.

Możliwość komentowania jest wyłączona.