U 22 Hercules

Kotły U 22 Hercules firmy Viadrus to uniwersalne kotły na paliwa stałe przeznaczone do wykorzystania w instalacjach c.o. budynków jednorodzinnych, obiektów użyteczności publicznej, hal, magazynów i innych o powierzchni użytkowej do 500m2. Warunkiem koniecznym jest zabudowanie kotła w systemie otwartym bądź to z wymuszonym bądź z grawitacyjnym obiegiem wody.

Do podstawowych zalet kotła można zaliczyć:

  1. 10-letnią gwarancję producenta na szczelność żeliwnego wymiennika co sugeruje jego bardzo długą żywotność.
  2. Możliwość powiększenia mocy kotła po dokręceniu dodatkowych członów.
  3. Łatwą obsługę i konserwację pieca.
  4. Możliwość zakupu wersji „S” z powiększonymi drzwiczkami zasypowymi ułatwiającymi załadunek komory spalania np. większymi kawałkami drewna.
  5. Możliwość zakupu kotła z wentylatorem nadmuchowym oraz dwoma rodzajami sterowników w zależności od potrzeb klienta.
  6. Możliwość przystosowania kotła do spalania oleju opałowego.

 

u_22.jpg

130 myśli nt. „U 22 Hercules

  1. Mam problem nie umiem rozpalic pieca viadrus u22 wegiel sie dusi mam pelno dymu prosze o rade krok po kroku jak rozpalic piec

  2. Proszę podać wynik pomiaru ciągu kominowego jaki firma instalacyjna wpisała do karty gwarancyjnej.

  3. Z pewnością powodem będzie zbyt mały przekrój komina, a co za tym idzie za słaby ciąg kominowy.

  4. Witam, posiadam kocioł Viadrus U22 Hercules, ostatnio zauważyłem
    kilka dziwnych rzeczy w użytkowaniu go. Po pierwsze przy otwieraniu
    górnych drzwiczek w trakcie palenia wydostaje się duża ilość dymu,
    Po drugie dym wydostaje się przez czopuch w miejscu regulacji ciągu

  5. Jaki ma Pan przekrój komina (wymiary), Czy przy otwieraniu górnych drzwiczek zamyka Pan dolne ?, No i co ile dni kocioł jest czyszczony? Jaki opał jest stosowany ?

  6. Uważam iż w takim przypadku warto by było gruntownie wyczyścić cały piec ze szczególnym naciskiem na okolice czopucha (komina).

  7. Komin ma od dołu O180 i od połowy O160, piec jest regularnie czyszczony, opalany węglem czasami jest dokładane suche drewno.

  8. posiadam 2-letni piec U-22 Herkules Moje pytanie dotyczy możliwości przerobienia go lub dorobienia przystawki retortowej,czy istnieje taka możliwość?Jeżeli tak to gdzie i w jakiej cenie mogę to nabyć?

  9. Witam Piotrze.
    Mam do Ciebie pytanie. Co spowodowało, że jesteś zainteresowany taką przeróbką?
    Przecież ceny ekogroszku na rynku ciągle rosną, a samo zaadaptowanie U22 na taki opał tanie nie będzie. Zauważ, że jeśli do tego kotła wstawisz ruszt retortowy to praktycznie skazany będziesz tylko na groszek lub pellety. Zerknij także na model Ling Combi. On jest niczym innym jak Viadrusem U22 z dodatkowy rusztem retortowym, który jest jednak wstawiony pod tradycyjnym paleniskiem. Pewnie patrzysz na tą sprawę z punktu widzenia wygody użytkowania. Warto by jednak wziąć też pod uwagę kryterium kosztów eksploatacji, które niskie na pewno nie będą.
    Pozdrawiam

  10. Tylko koszt przeróbki U22 na Ling Combi jest porażający lepiej kupić nowy piec z podajnikiem

  11. trzy dni temu zakupiłam piec ViadrusU22,-czy jest to piec górnego czy dolnego spalania( palę węglem).Piec ma ogrzewać zbiornik z wodą, jak ustawić programator(tatrek aneta), instrukacja jest mało czytelna

  12. Mam ogromny problem z piecem…
    w komorze powietrczym nie dochodzi do procesu wygaszania, czyli ustania palenia ogniem…przy ustawionej temperaturze 60 stopni…piec rozkreca sie do 80-90 stopni, boje sie go zostawic rozpalonego gdy nikogo nie ma w domu, w zeszla zime było wszytko ok…w czym moze tkwic problem???

  13. Zastanawiam się na kupnie pieca U 22 Hercules firmy Viadrus z wentylatorem nadmuchowym i lepszym sterownikiem nie wiem natomiast czym się on różni od modelu Ling Comb

  14. Do Anny:
    Jaki to dokładnie jest kociołek. Ze sterownikiem i wentylatorem, czy z miarkownikiem ciągu?

  15. Mam zamiar kupić kocioł U 22 Hercules. Chciałbym poznać opinie korzystających z tego pieca. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję .

  16. piec jest ok mam go 5 sezon problem w tym ze wyłącza się bezpiecznik w sterowniku i piecem nie idzie palić z większą temperaturą niż 63stopnie powyżej tej temperatury wybija bezpiecznik i idzie go włączyć dopiero po zejściu temperatury do35 stopni poza tym w tym sezonie zepsuła się zasuwka zamykająca palenisko dolne a i jeszcze jedno kilka razy spadły drzwiczki górne od pieca mają stalowe zawiasy lecz nie są przewiercone i zabezpieczone zawleczka pomimo tych małych wad zdecydował bym się na ten sam kociołek jego zaleta jest to ze jest z żeliwa pozdrawiam

  17. U 22 zdecydowanie tak. Lepszy niż U 25 i z grubszego żeliwa. Dla mnie podstawa to, że nie zgnije po 5 latach jak stalowy.

  18. U22 swietny piec dla ludzi oszczednych. Mozna w nim palić właściwie wszystkim Od groszku, węgla, muł, flot, po starego gumiaka:) Pamietać jednak trzeba o regularnym czyszczeniu pieca. Najważniejszym elementem w użytkowaniu tego pieca jest komin. Minimalny przekrój komina to 160 ale polecam 200-180. Piec musi być również odsunięty od komina o ok. 60-70 cm z uwagi na długi płomień przy rozpalaniu, może dojść do zapłonu sadzy w kominie. Wtedy ratuj się kto może :) No pamiętać też trzeba o czyszczeniu komina w sezonie co kwartał!! Bijacy bezpiecznik przy 60 stopniach to prawdopodobnie uszkodzony termik lub brak oleju w gnieździe czujnika w którym czujnik powinien być zatopiony. Polecam w ramach bezpieczeństwa wyposażyć swojego viadrusa w UPS w przypadku wyłączenia prądu. Przy właściwych ustawieniach pieca można śmiało opalić sezon 3 tonami węgla utrzymując w domu temperaturę 21 stopni. Pozdrawiam.

  19. piec viadrus u22 to pomyłka,przy dostępie innych.Użytkuje go od 2002 i czekam by go sz… trafił,

  20. Ha ha, to jeszcze poczekasz ze 20 lat. Czym palisz, jaka moc kotła, jaki przekrój komina ?. Pomogę Ci ten kocioł ustawić.

  21. piec 35 opanowalem,w moim piecu wstawilem trojkąt z blachy kotłowej do paleniska naśrodek.Zapalam z jednej strony i zasypuje piec po bokach 10-oma łopatami orzecha i to wystarcza na 10-12h.Temp.na piecu 60C

  22. Viadrus U 22-11.7kW(2 człony) + Camino 0.7(4 człony=9.7kW)z nowosolskiego Dozametu.Pracują na zmianę–jedyne wiarygodne porównanie 2 różnych kotłów żeliwnych.Tak się złożyło:). 80m2 2.7m i 80litrów CWU.
    VIADRUS. Ma większą moc i mniejszą komorę spalania-a nakładki na szparę spalinową dają kopcenie przy załadunku mimo dobrego ciągu,choć przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa-wzrost stałopalności ok.2h-7h na jednym załadunku(1 węglarka) i przy 60 oC na honeywell’u.Po otwarciu drzwiczek strumień spalin chętniej leci przez duże(wygodne) drzwiczki załadunkowe-nie chce ‚słuchać’ ciągu-wybiera wolność-dopóki go wentylacja nie ściągnie.Wizualnie wypada lepiej od Polaka-duże drzwiczki-równa powierzchnia czołowa.Fajny. Camino-na oko ciut starszy-drzwiczki srebrne i z pokrętłem wypadają mniej korzystnie-ale to jest sprawa gustu!
    CAMINO.
    Popielnik wodny i chyba jednak bierze udział w wymianie ciepła – na zasadzie promieniowania z rusztu–pepik tego nie ma-grzeje szufladkę w popielniku i podłogę.Wszystkie kotły żeliwne z Europy są takie same pod tym względem.Każdy Polak ma z kolei popielnik wodny–cały człon ma wodę-od góry do dołu.
    Ruszt jest wodny–viadrus nie.
    Komora żebrowana(ryflowana-falowana) na ścianie tylnej(pepik ma ‚plecy’ gładkie) i… na przedniej od wewnątrz-nie widać przy załadunku-3ba wziąć lusterko i zajrzeć od środka:)Viadrus ma w tym miejscu typowy dla tego modelu motylek-drzwiczki rusztowe.
    Szczelina spalinowa między przednim a pośrednim członem szersza niż w pepiku-bez żadnych nakładek.Ciut wyleci ale mniej-przy dokładaniu.
    Komora głebsza i trochę wyższa-pojemniejsza–mimo,że cały kocioł minimalnie mniejszy(wymiar L mniejszy minimalnie od pepika–najmniejszy kocioł żeliwny w EU).Wchodzi 1.5 węglarki(tej samej) i przy nastawie 60 oC(też Honey)-9 godzin z możliwością palenia dalej-żar obecny.Ruszt przedpaleniskowy ma mniejszą powierzchnię,jest grubszy-11mm i nie wykrzywił się.W pepiku duże drzwiczki popielnikowe-już się trochę zwichrowały od ciągłego żarzenia i zmniejszają powierzchnię wodną przedniego członu-z przodu są drzwiczki(dolne) z izolacją–powierzchnia martwa-nie bierze udziału w grzaniu wody.
    Oddzielna wyczystka na motylek-w pepiku za jednym zamachem masz sypanie i czyszczenie-plus dla pepika–szybciej.
    Camino ma mniejszą moc(2kW)-przy większej komorze i chyba lepszym ogólnie koncepcie kotła-moim zdaniem oczywiście!W praktyce pracuje dłużej na zasypie a efekt cieplny na tym samym opale jest taki sam.
    Trochę ekonomiczniejszy-choć wielu pisze na różnych forach o nim niepochlebnie-zły komin.opał?Brak miarkownika ciągu?Ich problem.
    PODSUMOWANIE
    Polak traci na placu sklepowym a zyskuje w kotłowni-w trakcie pracy.
    U każdego z WAS kotły te osiągałyby inny efekt–więc jest to nieporównywalny opis z nikim z WAS-inna instalacja, komin,opał,sposób palenia–dużo zmiennych.Ja mogłem się podzielić własnymi spostrzeżeniami z kilku lat palenia w kotłach żeliwnych podobnej mocy.

  23. Mamy ten piec pierwszy sezon i niech go ….. Ciągle pełno dymu, poza tym nie wytrzymuje 12-16 godz. tak jak to obiecali sprzedawcy. Ledwo wyciąga 6 godz. przy temperaturze 60 i pełnym załadunku.Z górnych drzwiczek leci pełno dymu i z tyłu przy wejściu czopucha do komina również. Paląc w tym piecu można się zaczdzić. Sprzedawcy powinni o tym informować, a nie wszystko na cacy…

  24. Znów zero konkretów i narzekania. Takie wpisy powinny być usuwane. Jaki masz przekrój komina ???

  25. Czy w herkulesach można stale palić drewnem liściastym suszonym ok. 1 roku? Pytam, bo szukam pieca na takie paliwo trwalszego niż na 3-6 zim.

  26. Witam
    Można palić w tych kotłach drewnem jako paliwem zastępczym. Kocioł wytrzyma więcej sezonów bo jest żeliwny.
    Jeśli komuś dymi na kotłownie to proponuję zawsze zwrócić uwagę na ciąg kominowy. Pamiętajmy kotły te pracują dzięki ciągu kominowego. Dmuchawa zazwyczaj jest dodatkiem bo jeśli komin nie będzie wstanie tego przejąć to dym znajdzie inną drogę wyjścia z kotła. Powietrza możemy poprzez dmuchawę wtłoczyć więcej niż wstanie jest przejąć komin.
    Przy załadunku to normalne ze kocioł lekko dymi bo to najprostsza droga dla spalin niemniej ważne jest zamknięcie dolnych drzwiczek i ograniczenie spalania. wtedy też częściowo spaliny będą zasysane do komina.

  27. witam chcę dowiedziec się coś o piecu herkules u26 bo chcę go kupić pozdrawiam

  28. Wiadrusem U-22, 29kW palę 2 lata z różnym skutkiem. Próbuję różnych paliw i różnych ustawień parametrów kotła.Nalepiej sprawdza sie palenie mieszanką koksowo-węglową(drogo).Ostatnio palę groszkiem od góry i mam spokój z dymieniem i smołą. Komin czyszczę co miesiąc(mały przekrój),piec czyszczę co dwa tygodnie(zależy od jakości węgla:zawartości popiołu,kaloryczności itp. Piec godny polecenia.

  29. Witam! U mnie Camino został wymontowany sprawny (tzn. jedynie czopuch był popekany i ukruszona krawędź wyczystki) po 23 latach pracy (opałem w 90% czasu pracy był wegiel, ponadto piec był czesto wygaszany – w pierwszej dekadzie niemal codziennie).
    Moje spostrzeżenia (także z perspektywy kilkuletniego uzywania pieca stalowego z dolnym/dolno-górnym spalaniem): po pierwsze zasadnicze znaczenie ma tu rodzaj opału – choc w Camino mozna palić wszystkim, to jest on zasadniczo piecem koksowym i jako taki własnie może rywalizować ze współczesnymi piecami na paliwa stałe – wszystko zależy od róznicy cen wegla i koksu.
    Przy poprawnym użytkowaniu Camino (palenie koksem), rurę odprowadzającą spaliny do komina mozna spokojnie dotknąć bez obawy oparzenia się i to przy temp. pow. 60 st.C – piec nie ogrzewa komina i przestrzeni nad dachem, tylko mieszkanie. Uzyskuje się wtedy wysoką ekonomiczność spalania, stałopalnosć, komfort obsługi,minimalne zanieczyszczenie powietrza – dym z komina niewidoczny.
    Atutem kilkukrotnie przebijajacym piece stalowe jest trwalość Camino (po sasiedzku pracuje już 30 lat).Nawet jak „padnie” to naprawa jest prosta i standardowa – wymiana uszkodzonego członu i mozna tak eksploatować piec w nieskończonośc! Ponadto piec mozna dostosowac (zmienić moc) poprzez dodanie lub ujecie członów.
    Minusy: mniej ekonomiczne spalanie pozostałych (poza koksem)paliw stałych (przynajmniej tych które znam:)
    Na marginesie dodam, iz załuję, że mój obecny piec stalowy ma tzw. sterowanie z dmuchawą, a nie miarkownik ciągu! Pozdrawiam (w szczególności tych, którzy potrafią zdrowo ocenić wartość użytkową (w odróznieniu od handlowej)przedmiotu.

  30. Mamy wspólnotę mieszkaniową więc razem palimy na zmianę w piecu viadrus u 22 hercules 17,5 kw pierwszy rok. Do tej pory zużyliśmy 7,5 ton węgla, a końca zimy nie widać. Opalamy około 140 m2. Dokładnie miesiąc temu kupiliśmy 1,8 tony węgla orzech. Czy to możliwe, aby przez miesiąc czasu spalić taką ilość węgla przy temperaturze 53 – 55 stopni?

  31. mama wiadrusa 17,5kw na poczatku było trudno 60na piecu około 6h pusto obecnie rozpalam od gory dmuchawa od poczatku leci do 60 po osiagnieciu powrot na 50 przymykam na kominie polowe i pozostawiam na 9h potem redukuje na 40 i pozostawiam pompa idzie na 2 biegu mam ciepla wode obecnie rekord to 13h niestety musiałem pozmieniac triaki orginalne z tatarexu niewytrzymały myśle o zmianie sterownika prosze o pomoc lub podpowiedz jesli ktos wyciaga wiecej pozdrowionka

  32. Mam pytanie: wymiary komina 14cm*14cm jaki mogę zamontować kocioł żeliwny.Proszę o poradę.

  33. kociol u22 moze ok ale bardzo paliwochlonny po roku problemy z kominem czuc dym przez sciane kominowa

  34. Palę piecem Hercules U22 drugą zimę. Powiem szcersze-trzeba się go nauczyć obsługiwać i przede wszytkim przeczytać dokładnie instrukcję. Palę tylko drewnem, które kupuję na wiosnę(marzec-kwiecień). trzydzieści metrów buka wystarcza spokojnie na cały sezon. Mam do niego wiatrak, ale ostatnio zrezygnowałem w ramach oszczędności (wiadomo-prąd stale drożeje) i założyłem „lańcuszek”. Nie ukrywam, że był to stzrał w dziesiątkę, nie tylko ze wzgledu na rachunki, ale od tego momentu o wiele lepiej pracuje. Wiatrak kręcił się bez przerwy i nie dogrzewał do zadanej temperatury, teraz to zupełnie inny piec. Komin mam mały, o przekroju 140, dlatego muszę go czyścić co dwa tygodnie, dlatego zakupiłem szczotkę i robię to sam.

  35. ad roberto jaką masz zamontowaną dmuchawę bo firmowa to nieporozumienie (przynajmniej u mnie) głośno pracuje i słabo podatna na regulacje.
    Ja za cały sezon spalam 4 tony węgla.Mam taki sam piec- ogrzewam dom 135m2 + piwnica którą ogrzewam i zasobnik cuw. Zastanawiam się nad pomniejszeniem pieca o jeden człon. U mnie po ustawieniu wydajności dmuchawy na najniższy poziom zauważyłem zmniejszenie zużycia. Piec należy zasypać do pełna temperatura u mnie 45-50 stopni
    na piecu w domu 22 czas palenia ok 12h.

  36. mam pytanie jestem zainteresowany kotłem żeliwnym ale z podajnikiem tłokowym czy macie takie w ofercie lub czy w przyszlosci będą?

  37. czy viadrusu22 to piec z dolnym czy moze z gornym spalaniem

  38. Mam zamiar kupić kocioł co i proszę o radę :czy czeski Herkules czy Camino mam problem na co się zdecydować paliwem będzie koks który pomimo wysokiej ceny jest lepszy od węgla

  39. przepaliły mi się drzwiczki dolne, chciałbym zapytać gdzie można kupić części zamienne do Waszego pieca

  40. Witam

    Mam stary dom bez kotłowni i możliwości zainstalowania pieca w piwnicy ( musi być w korytażu ), czy mogę zainstalować Viadrusa U 22 na około 160 m2

  41. Mam takie pytanko obecnie palę w U-22 węglem orzechem. przy jednym zasypie pali się średnio 4 godziny, czy nie da się troszeczkę przedłużyć jego pracy?. Komin ma średnicę 200, jest dobry ciąg, nie używam wentylatora tylko łańcuszek, może czopuch jest za mocno otwarty, lub za mało węgla wsypuję ( ile tego węgla wsypać?)

  42. Kupiłem Viadrusa U22. Nie mam instrukcji obsługi programatora nadmuchu. Gdzie to można znależć??

  43. Ja palę węglem orzech zasyp do ogranicznika w środku U 26 (30kw). dom 150m wentyaltor na jedynce wytrzymuje w temp do zera stopni 12-14 godzin dosypuje po tym czasie około 12-14 kg węgla.

  44. Poradźcie, bardzo proszę, jakiego herkulesa mam kupić? Palę drewnem liściastym, ciętym na kawałki 30-33cm,sezonowanym 1 rok i węglem.Opalam 130m.kw.docelowo 170m.kw.Domek dobrze „opatulony styropianem/wełną min

  45. opalam 130m2, docelowo 170m2. Palę drewnem suszonym 1 rok i węglem. Domek Dobrze „opatulony” styropian/wełna. Poradźcie proszę, jakiego herkulesa do tych warunków kupić

  46. witam mam u-22 szósty sezon jak słyszę te opinie 4-6-9 godzin po pełnym zasypie węglem to jestem zdruzgotany po pierwsze to zainwestujcie w ocieplenie domu a dopiero wtedy wypisujcie opinie pieca mam 120m2 zasypuję do pełna miałem min 24g max 36g jak przychodzą ostre mrozy max 24g jedyne co to macie rację z tym dymieniem

  47. witam użytkuję viadrusa U22 23,3 kW niestety ten piec to jedna wielka pomyłka regularnie go czyszcze raz w tygodniu(sadze) a mimo tego z pieca bucha ogniem na kotłownie tzn szadza sie kotłuje w piecu i przy otwarciu których kolwiek drzwiczek bucha ogniem na kotlownie przkrój komina dość duży 20cm temperatury nie można utrzymać przy zamkniętej klapie komina a przy otwartej węgiel wypala się w ciągu 2-3 godzin poprostu jestem niewolnikiem tego pieca

  48. Witam kris opisz w jaki sposób palisz tym miałem ( z jakiej kopalni ) i w jak dużym piecu U22, z wentylatorem czy na miarkowniku.
    Będę wdzięczny za podzielenie się własnym doświadczeniem

Możliwość komentowania jest wyłączona.